Czym jest trauma psychiczna? Z jakimi konsekwencjami związanymi ze zdrowiem mentalnym mierzą się osoby doświadczające wojny?

 

Wojna – piętno na psychice

Wojna to jedna z największych tragedii, która może spotkać ludzkość. Jej wpływ na społeczeństwo jest odczuwalny na wielu płaszczyznach, jednak bardzo mocne piętno odciska ona na psychice człowieka. Dramatyczne wydarzenia na długo zapadają w pamięci żołnierzy, cywilów, ale także osób zaangażowanych w pomoc poszkodowanym. Takie okoliczności prowadzą do wielu psychologicznych konsekwencji wojny. Czym wobec tego jest trauma psychiczna? Z jakimi konsekwencjami związanymi ze zdrowiem mentalnym mierzą się osoby doświadczające wojny? Jak różnicują się reakcje na taką tragedię wraz z upływem czasu? Jakie sygnały wskazują na to, że niezbędna jest pomoc specjalisty? Jakiego wsparcia potrzebują osoby dotknięte wojną? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr hab. Agnieszka Popiel, psychiatrka, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii. Spotkanie prowadzi Joanna Flis.

Wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.


Gościni:

dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS – psychiatra, psychoterapeutka, superwizorka psychoterapii. W badaniach naukowych, praktyce klinicznej i edukacyjnej zajmuje się psychoterapią, której skuteczność została zbadana i jest wdrażana zgodnie z założeniami evidence based-practice, a także psychopatologią zaburzeń psychicznych (przede wszystkim potraumatycznych) i problemów emocjonalnych, zaburzeń osobowości. W ramach programów TRAKT I-III prowadziła badania kliniczne nad traumą i zespołem stresu pourazowego (PTSD). Były to pierwsze w Polsce badania porównujące skuteczność psycho- i farmakoterapii PTSD. Opracowała protokół terapii poznawczej PTSD, którego główne założenia stanowią podstawę programu profilaktyki PTSD „Skuteczne działanie w stresie”, opublikowanego jako protokół interwencji w 2019 r. Inicjatorka powstania Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej w 1998 r. i jego reprezentantka w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Członkini min. Accreditation Committee w EABCT. Na Uniwersytecie SWPS wspólnie z dr Ewą Pragłowską kieruje studiami podyplomowymi – Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, a także studiami podyplomowymi w superwizji psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Pełni funkcję kierownika Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii. Jest też dyrektorem ds. naukowych i klinicznych Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.


Prowadząca:

Joanna Flis – psycholog i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, dla której zaufanie, akceptacja oraz wzajemne zaangażowanie to fundamenty terapii, pozwalające stawiać czoła nawet największym wyzwaniom. psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.


Tekst ukazał się pierwotnie na stronie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS.