Kim są i czym się zajmują psychoterapeuta i lekarz psychiatra? W jaki sposób współpracują ze sobą w obszarze zdrowia psychicznego?

 

Kto jest kim?

Z jakimi problemami udać się do psychoterapeuty, a z jakimi do psychiatry? Czy kolejność zgłoszenia do danego specjalisty ma znaczenie? Z czym się wiąże leczenie farmakologiczne? Na te i wiele innych pytań odpowiada Aleksandra Topolewska-Wochowska, lekarz psychiatra i psychoterapeutka z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Rozmowę prowadzi Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.


Gościni:

Aleksandra Topolewska-Wochowska – lekarz psychiatra, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Pracuje w Klinice Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. W pracy zawodowej łączy wiedzę medyczną z psychoterapeutyczną. W Klinice prowadzi psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz konsultacje psychiatryczne dla osób dorosłych. Specjalizuje się w leczeniu oraz terapii osób dorosłych, szczególnie z zaburzeniami lękowymi, nastroju oraz osobowości. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.


Prowadząca:

Joanna Gutral – sycholog, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS. Od lat zajmuje się psychoedukacją, organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.


Tekst ukazał się pierwotnie na stronie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS.