Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży finansowany przez Województwo Mazowieckie

Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS to pierwsza w Polsce specjalistyczna klinika psychoterapeutyczna przy uniwersytecie kształcącym psychologów i psychoterapeutów. Klinikę wyróżnia stosowanie metod terapii, których skuteczność została potwierdzona we współczesnych badaniach naukowych.

Naszym atutem jest współpraca specjalistów psychologów i lekarzy oraz interdyscyplinarność w dbaniu o zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych w każdym wieku.

Depresja u dzieci i młodzieży to wyzwanie naszych czasów Zaburzenia nastroju w tym depresja, to problem, który powoduje cierpienie dzieci i młodzieży.

  • Problemy z depresją zwiększają ryzyko prób samobójczych,
  • Depresja powoduje cierpienie, trudności w nauce, trudności z zachowaniem,
  • Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest podstawową metodą leczenia depresji, zalecaną przez międzynarodowe standardy postępowania.

Jak wygląda pomoc w programie

Młody człowiek zgłaszający się do Programu jest diagnozowany w kierunku objawów depresyjnych. W przypadku ich stwierdzenia, kierowany jest do specjalisty. Jeżeli diagnoza zostaje potwierdzona program pozwala na skorzystanie z 25 indywidualnych sesji terapeutycznych, obejmujących również pracę z Rodzicami (w przypadku osób niepełnoletnich).

Jeżeli diagnoza zaburzeń nastroju nie potwierdzi depresji, to w ramach psychoedukacji proponujemy odpowiednie rozwiązania poza programem.


Dla kogo jest program?

Osoba aplikująca do programu w dniu kwalifikacji musi:

  1. Mieć ukończony 12 rok życia i nie może mieć więcej niż 21 lat;
  2. Mieszkać na terenie województwa mazowieckiego;
  3. Wyrazić świadomą zgodę na udział w programie (w przypadku osób do 18 roku życia, druk świadomej zgody na udział w programie wypełniony będzie przez osobę aplikującą do programu oraz rodzica/opiekuna prawnego dziecka);
  4. Złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest obecnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych oraz nie korzysta w momencie aplikowania do programu ze zbieżnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych (np. NFZ).

Objawami, które pozwalają kierować dziecko do programu mogą być między innymi obniżony nastrój, samookaleczenia, drażliwość, absencja w szkole, pogorszenie radzenia sobie z nauką, gorszy kontakt z grupą rówieśniczą, płaczliwość, skargi nastolatka na objawy depresji.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest zbadaną i rekomendowaną pod względem skuteczności metodą leczenia złożonego zjawiska jakim jest depresja dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Terapia polega na spotkaniach Pacjenta i jego Rodziców z terapeutą, definiowaniu problemów związanych z depresją, poznawaniu mechanizmów związanych z naszym myśleniem i emocjami, a także na pracy nad zadaniami domowymi – obejmującymi wyzwania dnia codziennego.

Terapia jest bezpłatna dla dziecka i jego rodziny. „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022-2024 jest finansowany przez Województwo Mazowieckie.

Kontakt z nami

Telefon: 22 517 99 66

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Klinika Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa