Dr hab. Agnieszka Popiel

Dr nauk medycznych, lekarz psychiatra, psychoterapeutka (certyfikaty PTTPB, SITCC, EABCT), superwizorka (PTTPB) terapii poznawczo-behawioralnej.

Na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS kieruje (wspólnie z dr Ewą Pragłowską) studiami podyplomowymi - Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej oraz studiami podyplomowymi w superwizji psychoterapii poznawczo-behawioralnej a także Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii. 

Jest superwizorką w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Inicjatorka powstania Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej w 1998 i jego reprezentantka w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Członkini min. Working Group on Training Standards w EABCT. 

W ramach programów TRAKT I-III prowadziła badania kliniczne nad traumą i zespołem stresu pourazowego (PTSD), przede wszystkim pierwsze w Polsce badania porównujące skuteczność psycho- i farmakoterapii PTSD. Opracowała protokół terapii poznawczej PTSD, którego główne założenia stanowią podstawę  programu profilaktyki PTSD „Skuteczne działanie w stresie”. Autorka i współautorka licznych wystąpień konferencyjnych, prac badawczych, teoretycznych oraz podręczników poświęconych psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

W praktyce klinicznej zapoczątkowanej ponad 20 lat temu w II Klinice Psychiatrycznej WUM, koncentruje się na zaburzeniach lękowych, związanych z traumą i stresem.  

Prowadzi superwizje i metasuperwizje praktyki klinicznej.